Co je technické zhodnocení

Co je technické zhodnocení

Technické zhodnocení je pojem využívaný u majetku. Technické zhodnocení (TZ) vede k rozšíření vybavenosti a použitelnosti majetku. Dochází při něm ke změně technických parametrů i fyzických rozměrů (zvýšení či zvětšení).

Příklady technického zhodnocení

  • Výměna plastových oken, kdy za původní dvojskla byla namontována trojskla a tím došlo k navýšení tepelně-izolačních vlastností oken a celé budovy.
  • Úprava vstřikovacího systému benzinového motoru tak, aby byl schopen namísto benzinu spalovat propan-butan neboli LPG.
  • Upgrade softwaru.

Technickým zhodnocením jsou výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace, pokud převyšují u jednotlivého majetku v úhrnu za zdaňovací období částku 80 000 Kč (§ 33 Zákona o dani z příjmů). Toto ustanovení platí pro hmotný majetek pořízený od roku 2021, ale můžeme jej, na základě přechodných ustanovení vztáhnout i k majetku pořízeném v roce 2020. Úprava nehmotného majetku (vč. technického zhodnocení NM) byla ze Zákona o dani z příjmů vypuštěna. Nehmotný majetek od roku 2021 upravují pouze účetní předpisy (např. Zákon o účetnictví nebo Vyhláška upravující ZoÚ).

Pro evidenci technického zhodnocení a jeho odpisování můžete využít software pro účetní a daňové odpisy. Jeho demo verze je dostupná zdarma na webu Allegro Software. Využijte možnosti seznámit se prostředím programu a evidovat majetkové operace nanečisto.

Technické zhodnocení vs. oprava

Technické zhodnocení a opravy představují jednu z problematických oblastí, kde často vznikají chyby. Na jedné straně bývají pojmy záměrně zaměňovány kvůli odlišnému daňovému dopadu a na straně druhé je v řadě případů hranice mezi opravou a technickým zhodnocením velmi tenká.

  • Oprava je uvedení poškozené věci do původního nebo aspoň provozuschopného stavu. Jedná se o jednorázový a daňově uznatelný výdaj/náklad (účet 511 Opravy a udržování).
  • Technické zhodnocení se nezahrnuje do výdajů/nákladů přímo, ale dostává se do nich postupně prostřednictvím odpisů (účet 551). TZ navyšuje vstupní, popř. zůstatkovou cenu majetku, postupně se opotřebovává (stejně jako majetek, na kterém bylo TZ provedeno) a odepisuje se.

Pokud si nejsme jistí, zda je provedený zásah do majetku opravou nebo technickým zhodnocením, můžeme dle § 33a Zákona o dani z příjmů požádat správce daně o závazné posouzení konkrétního případu. Správní poplatek za vydání rozhodnutí o závazném posouzení činí 10 000 Kč.

Účtování technického zhodnocení a jeho odpisů

Technické zhodnocení se účtuje na účtech třídy 0. Nejdříve se eviduje na účtech pro pořízení majetku a poté se převede na majetkový účet položky, u které bylo TZ provedeno. Například výměna oken na budově zařazené v obchodním majetku se zaúčtuje nejdříve na účet 042 Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek a poté se převede na účet 021 Stavby.

Účetní odpisy se účtují na účet 551 Odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku. Provedené úpravy, které nesplňují podmínky pro technické zhodnocení (nedosahují hranice ocenění stanovené účetní jednotkou nebo nenaplní věcnou podstatu), se zaúčtují přímo do nákladů daného účetního období (typicky na účet 511).

Jak správně evidovat technické zhodnocení?

Přehlednou evidenci veškerých operací souvisejících s majetkem zajistí účetní software. Provedené operace systém zohlední při výpočtu účetníchdaňových odpisů. Umožní evidovat provedená technická zhodnocení, změny cen a změny oprávek. S technickým zhodnocením je možné upravit životnost majetku, stanovit nové procento odpisu a promítnout tak skutečný stav majetku do účetnictví.

Technické zhodnocení dlouhodobého majetku
Technické zhodnocení hmotného majetku

Technické zhodnocení hmotného majetku je řešeno v daních a v účetnictví odlišně. Z daňového hlediska je pro určení technického zhodnocení HM rozhodující hranice 80 000 Kč a naplnění charakteru úprav. TZ je následně zatříděno do odpisové skupiny hmotného majetku a odpisováno ze zvýšené vstupní/zůstatkové ceny majetku. Odlišný postup se uplatňuje u TZ pronajatého (hmotného) majetku, které se eviduje samostatně (viz níže).

Z účetního hlediska je spodní hranice, která je rozhodující pro zařazení položky do dlouhodobého majetku (a tím i do kategorie TZ), určena účetní jednotkou v její směrnici, avšak často z praktických důvodů je cenová hranice nastavena stejně jako v daňových předpisech.

Nastavení hranice pro technické zhodnocení z pohledu daní a účetnictví

Technické zhodnocení nehmotného majetku

Daňová úprava nehmotného majetku doznala výrazných změn v roce 2021. Až do konce roku 2020 obsahoval ZDP definici nehmotného majetku, resp. dlouhodobého NM, jeho technického zhodnocení a postup při odpisování. Od 1. 1. 2021 upravují nehmotný majetek, jeho technické zhodnocení a odpisy pouze účetní předpisy (např. ZoÚ a vyhláška č. 500/2002 Sb.). 

Technické zhodnocení pronajatého majetku

Hmotný majetek může odpisovat pouze jeden poplatník. Součástí nájemní smlouvy by tedy mělo být ustanovení o tom, kdo bude pronajímaný majetek odpisovat, včetně ustanovení o odpisování technického zhodnocení. Technické zhodnocení pronajatého hmotného majetku nebo majetku pořizovaného na finanční leasing je řešeno v § 28 odst. 3. ZDP.

Příklad TZ u pronajatého majetku

Nájemce požádá pronajímatele o udělení souhlasu k odpisování provedeného technického zhodnocení (nová kuchyňská linka s příslušenstvím na pronajaté administrativní budově používané k podnikatelské činnosti). Po odsouhlasení zařadí nájemce provedené TZ na účet 029 Jiný dlouhodobý hmotný majetek. Účetní odpisový plán si nájemce určí dle životnosti (na základě vlastního odhadu) na 20 let a měsíčně odpisuje na účtech 551/089. Z daňového hlediska nájemce zařadí TZ do skupiny, kde se nachází hlavní majetek (administrativní budova), tzn. do 6. odpisové skupiny a daňově jej bude odpisovat 50 let.

Technické zhodnocení pronajatého majetku

Častou chybou je neexistence souhlasu vlastníka majetku s provedením technického zhodnocení. Jestliže nájemce provede TZ bez souhlasu vlastníka, je následně povinen uvést věc po ukončení nájemního vztahu do původního stavu, nedohodnou-li se strany jinak. Nájemce však bez souhlasu nebude moci technické zhodnocení odpisovat. Nájemce zařazuje TZ do stejné odpisové skupiny, v níž by byl zhodnocovaný majetek, avšak metodu daňového odpisování (rovnoměrné, zrychlené odpisování) si nájemce může zvolit sám. Účetní jednotky se tak mylně domnívají, že musí dodržet i stejný způsob odpisování. 

Technické zhodnocení odepsaného majetku

Jedná se o majetek, který je plně účetně, daňově odepsán, ale je stále zařazen v obchodním majetku. Provedené TZ navýší vstupní/zůstatkovou cenu majetku a odpisovatel pokračuje v odpisování. Pokud TZ navýšilo životnost majetku, v účetnictví si odpisovatel stanoví nový odpisový plán.

Evidenci technického zhodnocení a následné odpisování si můžete bezplatně vyzkoušet v demo verzi programu Allegro Software. Vyplňte své údaje ve formuláři a získejte přístup do online zkušební verze. Případné dotazy můžete zasílat na e-mail zákaznické podpory info@allegro-software.cz. 

Zpět nahoru

Jdete do toho s námi?
Napište nám.
Nebo zavolejte 8-17 h 731 441 155